Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

ŞIRNAK EKONOMİSİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şırnak Üniversitesi’nde Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen ‘’Şırnak Ekonomisi’’ konferansının açılış konuşmasını yapan Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Ekonomi Kulübü’nün yaptığı faaliyetlerin Şırnak İçin önemine değinerek kulüp üyelerine bu önemli çalışmaları için teşekkür etti.

30 Nisan 2019  
 
sirnak-ekonomisi-konferansi-gerceklestirildi
 

Şırnak Üniversitesi’nde Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen ‘’Şırnak Ekonomisi’’ konferansının açılış konuşmasını yapan Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Ekonomi Kulübü’nün yaptığı faaliyetlerin Şırnak İçin önemine değinerek kulüp üyelerine bu önemli çalışmaları için teşekkür etti. Geliş ’in açılış konuşmasının ardından konferansa konuşmacı olarak katılan DR. Öğretim Üyesi İbrahim Hüseyni’nin konuşmalarıyla konferans devam etti.

Hüseyni, Şırnak’ın tarih öncesi dönemlere uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. İnsanlığın ikinci babası olarak bilinen Hz. Nuh’un gemisinin indiği Cudi Dağı, Şırnak ilinin sınırları içerisindedir. Ancak bölgede arkeolojik kazıların çok sınırlı olması tarihsel süreç hakkında bilgi sahibi olmayı güçleştirmektedir. Günümüzde ise Şırnak, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde yer alan, Irak ve Suriye’ye sınırı olan bir ildir. Kişi başına düşen geliri, Türkiye ortalamasının çok altında olan Şırnak ilinde, sanayi yok denecek kadar az, hizmet sektörü azgelişmiştir. Ancak bu olumsuzlukların yanında, Türkiye’nin en büyük kara sınır kapısı olan Habur Sınır Kapısı, Şırnak ili Silopi ilçesinin sınırları içinde bulunmaktadır. Yılda ortalama 10 milyar dolar ihracatın yapıldığı Habur Sınır Kapısı, Türkiye’den Ortadoğu’ya bir geçiş konumundadır. Diğer taraftan Şırnak, yaklaşık 900 bin hektarlık tarım alanı ile büyük bir tarım potansiyeline sahip olduğunu belirterek sözlerine başladı.

ŞIRNAK EKONOMİSİ’NİN KALKINMASI İÇİN EĞİTİM, TARIM, HABUR SINIR KAPISI VE TURİZM ÖNEMLİ FAKTÖRLERDİR

Şırnak’ın ekonomik olarak kalkınması ve Türkiye ortalamasına yakınsaması için beş faktörün önemli olduğu söylenebilir. Bu faktörler, eğitim, tarım, Habur Sınır Kapısı, Turizm ve Şırnak kömürü şeklinde sırlanabileceğini söyleyerek devam etti.

BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN EĞİTİME DAHA FAZLA ÖNEM VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Şırnak’ta eğitim alanında son yıllarda önemli iyileşmeler olsa da hala neredeyse tüm alanlarda Türkiye ortalamasının gerisindedir. Bölgenin ekonomik olarak kalkınması için beşerî sermayenin yükseltilmesi bunun içinde eğitime daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.

BÖLGEDE KATMA DEĞERİ YÜKSEK TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİLMELİDİR

Şırnak yaklaşık 980 bin dekar tarım alanı ile yüksek bir tarım potansiyeline sahiptir. Ancak bu alanların yaklaşık %92’si buğday, arpa, mısır gibi katma değeri düşük ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bölgede tarımsal katma değerin yükseltilmesi için yaş sebze meyve ve süs bitkileri gibi kama değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerekmektedir. Bunun yanında iklim şartları uygun ve bölgenin arazileri oldukça verimli olmasına rağmen çiftçilerin eğitim düzeyi düşük olduğu ve geleneksel tarım yöntemlerini kullandıkları için dekar başına üretim miktarı düşüktür. Bölgede tarımsal gelirleri arttırmak için modern tarım yöntemlerinin kullanılması ve tarımsal verimliliğin yükseltilmesi gerekir.

Bölgenin çok eski tarihlere dayanan geçmişi ve sahip olduğu doğal güzellikleri bölgeye doğa ve kültür turizmi anlamında büyük potansiyel sağlamaktadır. Bu potansiyelin harekete geçirilmesi bölgenin ekonomisine ve işsizlik oranına büyük katkılar sunacaktır.

ŞIRNAK KÖMÜRÜNÜN DAHA ETKİN DEĞERLENDİRİLMESİ HEM TÜRKİYE HEM ŞIRNAK İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR

Hüseyni, son olarak ‘‘bölgenin sahip olduğu kömür rezervlerinin daha etkin kullanılarak, ekonomiye kazandırılması hem bölgenin ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunacaktır. Ekonomik büyümesinin önündeki en büyük kısıtın ödemeler bilançosu açıkları olduğu Türkiye’de, yıllık ortalama 50 milyar USD’lik enerji ithal edilmektedir. Türkiye’nin toplam enerji üretiminde yeraltı zenginliklerinin payını arttırması yatırım araçları ithalatı için Türkiye’ye büyük imkanlar sağlayacaktır. Bu anlamda Şırnak kömürünün daha etkin değerlendirilmesi hem Türkiye hem de Şırnak ekonomisi için oldukça önemlidir.’’ dedi

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |