Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

TERÖRDEN TEMİZLENEN ULUDERE’DE HUZUR FESTİVALİ

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 2’incisi düzenlenen gençlik, huzur ve bal festivali birinci gününde halaylarla kutlandı.

30 Eylül 2019  
 
terorden-temizlenen-uludere’de-huzur-festivali
 

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 2’incisi düzenlenen gençlik, huzur ve bal festivali birinci gününde halaylarla kutlandı.

Uludere ilçesinde ikincisi düzenlenen festivale kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kürtçe şarkılar eşliğinde başlayan festivalde uzun halay kuyrukları oluştu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı festivalde yöreye ait bal tanıtımı yapıldı. Bölgede yürütülen operasyonlar sonrasında huzurun hakim olmasıyla birlikte festivallerin yapılması halk tarafından sevinçle karşılandı. 3 gün sürecek olan festivalin çeşitli sanatçıların sahne almasıyla devam edeceği bildirildi. Uludere belediyesi tarafından düzenlenen festivalin 3 gün boyunca devam edeceği belirtildi.

TERÖR BİTTİ DAĞLAR ŞENLENDİ, FESTİVALLER YAPILIYOR

Uludere festivaline ikinci günde yoğun katılım. Şırnak’ın Uludere ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen gençlik huzur ve bal festivaline ikinci gününde yoğun katılım yaşandı. Terörün yerini huzura bıraktığı Uludere ilçesinde silah sesleri yerine festivallerde davul zurna ve müzik sesleri yankılanıyor.

Son iki yıldır silah seslerinin sustuğu ilçede artık huzur hakim olurken Uludere Belediyesi geçen yıl yaptığı festivali bu yılda gerçekleştirdi. Festivalin birinci gününde sanatçılar sahne alırken ikini günde ilçeye ve yöreye özgü kilim, el sanatları, yemekler ve daha bir çok ürün tanıtıldı. Festivale ikinci günde İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ak Parti milletvekili Rizgin Birlik, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, terörün biterek yerine huzurun geldiğini söyledi. Ersoy, "Tek kelimeyle elhamdülillah demek istiyorum. Görmek istediğimiz manzara aslında bu. Sadece huzur istiyoruz. Kardeşlik içinde. Tüm vatandaşlarımız işinde olsun istiyoruz. Yaklaşık 40 yıldır ülkemizin başına musallat olmuş terör örgünün yaşattığı acılardan hep birlikte kurtulalım. Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi bu bölgemizde de analarımız ağlamasın istiyoruz" dedi.

İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz ilçenin artık güzel şeylerle anıldığını ve bunu şehitlere borçlu olduklarını söyledi. Solmaz, "İlçemizde bu yıl ikincisi düzenlenen festivale yoğun bir katılım var. Ben iki aydır bu şirin ilçeye geldim. Ülkemizde sağlanan bu huzur ortamını güvenlik güçlerimize aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. İnşallah her yıl daha farklı etkinliklerle ilçemizi hak ettiği yerlere taşıyacağız" diye konuştu.

Aile Destek Merkezi Koordinatörü Berivan Ürek ise festivalin çok güzel geçtiğini her yıl bu tür etkinliklerin olması gerektiğini söyledi. Ürek, "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivalimiz oldukça güzel geçiyor herkesi buraya davet ediyoruz. Buranın artık terörle değilde bu tür etkinliklerle anılması gerektiğini düşünüyorum. Dünden beri kamp ateşleri yakıyoruz. Artık Uludere daha güzel" şeklinde konuştu.

MANUŞ BABA, GENÇLİK HUZUR VE BAL FESTİVAL'İ İÇİN GİTTİĞİ KATO DAĞI'NDA KONSER VERDİ

Kato Dağı eteklerinde devam eden 'Gençlik, Huzur ve Bal Festival'inde Manuş Baba'nın verdiği konserle binlerce kişi doyasıya eğlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şırnak Valiliği ve Uludere Belediyesi'nce bu yıl ikincisi düzenlenen ve dün 'Gençlik, Huzur ve Bal Festivali', Kato Dağı ve Bestler Dereler'in kesiştiği Irak sınırın sıfır noktasındaki İnceler Köyü'nde sürüyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, Jandarma Bölge komutanı Tümgeneral Hacı Ahmetoğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tamer Bilacan, Uludere Kaymakamı Ahmet Solmaz, Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ve binlerce vatandaşın katıldığı festival, Manuş Baba'nın konseriyle devam etti.

Manuş Baba'nın verdiği konserle binlerce Şırnaklı eğlendi. Konser sonrası ise hava fişek gösterisi yapıldı.

'HUZURUNUZA, KARDEŞLİĞİNİZE SAHİP ÇIKIN'

Festivale katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu'nun selamını ileterek başladı. Bölgede sağlanan huzur ve güven ortamına dikkat çeken Aksoy, "Bugünkü bu fotoğraf artık yeter isyanınız bizlere çok büyük bir güç ve çok büyük bir umut veriyor. Sizlerden aldığımız destekle siz bu birliğinize, beraberliğinize, huzurunuza, kardeşliğinize sahip çıkmaya devam ederseniz Allah'ın izniyle bu memleketin bütün yaylaları, köyleri, ovaları ve bu coğrafyanın bütün toprakları bu güzel insanların emrinde olacak. Bir yandan terör ve teröristle mücadele ederken diğer yandan her güzel gününüzde sizin yanınızda olmak için ömrümüz yettikçe olacağız. Huzur içerisinde bu memleketin her köşesinde Hakkari'den Muğla'ya kadar her karış toprağına sahip olmanın gururunu, mutluluğuyla yolumuza devam edeceğiz. Allah memleketimizin yolunu bahtını açık etsin" dedi.

"BİZE DÜŞEN BU ORTAMI KALICI HALE GETİRMEK"

Vali Ali Hamza Pehlivan ise huzur ortamının kalıcı hale getirileceğini belirterek, "Huzur iklimi belli bir aşamaya geldi. Şimdi bizlere düşen bu ortamı kalıcı hale getirmek. Biz birbirimizin elini tutuğumuz sürece Allah'ın izniyle hiçbir şey odağı hiçbir nifak giremeyecektir. Bunu sağlamak ta hep birlikte bize düşüyor. Gerek kamu görevlerine gerek tek tek vatandaşlarımıza. Çok şükür Şırnak vilayetimizde bu sağlandı ve daim olacak inşallah. Bunu hep birlikte mücadelesini vereceğiz. Hiçbir hizmet alanı ihmal etmeden topyekun bir bakış açısıyla hem devletimizin sağlanmış olduğu imkanları, yatırımları bundan sonra bugüne kadar olduğu gibi artan nispete vatandaşlarımızla buluşmasını sağlayacağız. Bir yandan da böyle olduğu gibi sosyal, kültürel etkinliklerle kaynaşma zeminin daha da genişletecek ve yarınlara emin ve güçlü adımlarla ilerleyeceğiz." dedi.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |