Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

ŞIRNAK’TA 15 KIBRIS GAZİSİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYASI VERİLDİ

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan tarafından, Şırnak’tan Kıbrıs barış harekâtına katılan 15 gaziye milli mücadele madalyası ve beraatı tevcihi verildi.

21 Kasım 2019  
 
sirnak’ta-15-kibris-gazisine-milli-mucadele-madalyasi-verildi
 

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan tarafından, Şırnak’tan Kıbrıs barış harekâtına katılan 15 gaziye milli mücadele madalyası ve beraatı tevcihi verildi.

Şırnak Valiliği toplantı salonunda düzenlenen programa Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, 23. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tamer Bilecan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Bağbuğ, gaziler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, “İlimizde vakti ile 1974 yılında Kıbrıs’a barışı getirmek huzuru getirmek adına yola çıkan Türk silahlı kuvvetlerinin arasından Şırnaklı hemşerilerimiz de 170 Şırnaklı hemşerimiz Kıbrıs’ta mücadele etti. Gazi oldu ve bu gün kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti tarafından gönderilen, devletimiz tarafından bizlere iletilen madalyaları takdim etmek adına bir araya geldik. Gerek Kıbrıs’ta gerek öncesinde Kore’de daha ileriye gidersek kurtuluş savasında, Çanakkale’de biz bu topraklara geldiğimiz günden itibaren bin yıldır verdiğimiz bu mücadelede ve evveliyatın da hep birlikte olduk omuz omuza olduk. Bu mücadeleye Şırnaklı da ortak oldu, Trabzonlusu da Rizelisi de İzmirlisi Muğlalısı da Edirnelisi Karslısı da ortak oldu. Böylelikle bayrağımızın rengi oluştu, bayrağımızın rengi malumunuz şehitlerimizin gazilerimizin kanı ile oluştu ve burada bütün vatandaşlarımızın bu topraklar üzerinde birlikte yaşadığımız bütün kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti çatısı altın da yaşamını sürdüren bütün vatandaşlarımızın payı var emeği var. Alın teri var, kanı var. Dolayısı ile bu gün bu törenimizin anlamlı, neyi gösteriyor. Milletimizin ve devletimizin hiçbir zaman gazisini şehidini unutmadığını ve bundan sonra da unutmayacağını onların daimi hatırlarını bizim için, tüm ordumuz için, devletimiz için çok kıymetli olduğunu zira onların mücadelesini ve sizin mücadelenizi top yekûn verilen mücadeleler sayesin de devletimizin milletimizin dimdik ayakta durduğunu biliyoruz. Bu tören vesilesi ile ben bütün şehitlerimizin saygı ve rahmetle yad ediyorum. Siz kıymetli gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Kıbrıs barış harekatı aradan 45 yıl geçti ve ülkemiz devletimiz barış harekatı gerçekleştirdi. Barış pınarı harekatı amaç aynı idi. Barışı tesis etmek huzuru tesis etmek ve daimi kılmak hiçbir zaman farklı düşüncelerle milletimiz devletimiz gerek kendi toplumumuz için gerek yaşadığımız komşuluk ettiğimiz toplumlarda hep barışın huzurun olması ve böyle düşünmeye de inşallah devam edeceğiz. Bu mücadeleyi iyilik anlamında Dünya’ya coğrafyamıza barışı tesis etmek anlamında biz bu mücadeleyi yılmadan kararlılıkla sürdüreceğiz. Sürdürmeye devam edeceğiz. Burada komutanlarımız var. Bir yandan Pençe operasyonları, bir yandan Kıran operasyonları ve az önce bahsettiğimiz sayın başkanımızın riyasetlerinde devam eden barış pınarı operasyonu ve benzeri bu mücadeleler devam ediyor. Şehitler gaziler vermeye de devam ediyoruz ve buradaki amaç hedef inşallah gelecek nesillere daha güvenli daha huzurlu daha müreffeh bir yaşam ortamı sağlamak. Bu gün aynı zaman da dünya çocuk hakları günü üzerimize vakıf oldu. Ne istiyoruz çocuklarımızın yüzü gülsün onlar bizim umudumuz geleceğimiz bu mücadele de aslında çocuklarımız için onların yüzü gülsün diye çocukların yüzü gülerse dünyanın yüzü güler. Hepimizin yüzü güler bunu da biliyoruz” dedi.

Şırnak Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muzaffer Akçam ise, “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır. Gaziliğin devlet ve millet nezdindekini önemini Ulu Önder Mustafa Kemal ATARÜRK “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.

Şırnak’ta toplam 170 Kıbrıs Gazisi vardır. Mayıs ve Haziran ayında Şırnak Merkez, Silopi ve İdil ilçemizde madalyaları gelen 49 gazimize madalyalarını ve beraatı tevcih etmiştik. Bugün burada 15 Cizre ilçemiz de 33 gazimize madalyalarını takdim edeceğiz. madalyası henüz gelmemiş gazilerimizin madalyalarını geldiğinde onlara tevcih edeceğiz. Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum, direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa; ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet top yekun ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı, sizler gibi bir şeref sayacaktır. Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından gönderilen milli mücadele madalyası ve beratı Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, 23. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tamer Bilecan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Bağtuğ tarafından verildi.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |