Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

SİLOPİ’DE İŞTEN ATILAN İŞÇİLERİN HUKUK ZAFERİ

Şırnak’ın HDP'li Silopi Belediyesi'nce işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı.

2 Aralık 2019  
 
silopi’de-isten-atilan-iscilerin-hukuk-zaferi-
 

Şırnak’ın HDP'li Silopi Belediyesi'nce işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı.

Ağustos 2019’da işten çıkarılan ve Eylül ayında Silopi belediyesini mahkemeye veren 17 kişi için yerel mahkeme kararını verdi. İşçileri haklı bulan mahkeme işçilerin işe geri dönmesine hükmetti. Mahkeme sonrası Silopi Asliye Sarayı önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Hizmet İş Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanı Zeki Özen, Hizmet İş Sendikası Şırnak İl Başkanı Nevzat Usal ve işten atılan işçiler katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Hizmet İş Sendikası Şırnak İl Başkanı Nevzat Usal, “bugün haksız yere işten çıkarılan ve kamuoyuna vicdanını yaraladığı kadar toplumsal çatışmayı nefreti körükleyen hukuksuz işten çıkarmalar üzere toplanmış bulunmaktayız. Bir toplumda huzurun tesisi ancak adaleti tesis etmekle mümkün olabilir. Bu bağlamda adaletin tecelli edebilmesi için Silopi belediyesinin başkanı ve yönetimi ile sendika genel merkezimizin avukatları genel merkez teşkilatlanma uzmanı Zeki Özen’in girişimleri sonuçsuz kalmıştır. Hizmet iş sendikamıza üyelikleri olan fakat bugüne kadar tek bir aidat kesintileri bulunmamasına rağmen kendi sendikalarının üç maymunu oynadığı bir zamanda emekçinin hakkını savunmak bütün çalışanlarınızı ayrıştırmadan gerçek emek mücadelemizin bir tezahürü gereği Hak-İş konfederasyonumuz Hizmet-İş sendikamız avukatlarınca işçi, emekçi kardeşlerimizin durumu yargıya taşınmıştır. İşten çıkarıldıkları tarihe kadar çalıştıkları kuruma ve yaşadıkları topluma sorunluluk bilinici ile değer katan mesai arkadaşları ve amirlerinin teveccühlerini kazanmış bu emekçi arkadaşlarımız belediye seçimlerinin hemen ertesinde alınıp satılır bir mal gibi işten çıkarılmıştır. Yakın tarihte başka belediyelerde de örneklerini gördüğümüz seçim öncesi bütün kutsal değerler üzerine yemin eden şeref ve namus sözü vererek kimsenin ekmeği ile oynamayacaklarını taahhüt edenler ile aynı uygulamaları gerçekleştirerek siyasi parti isimleri farklı olsa da amaçları eylemleri ve değerlerinin aynı kaynaktan beslendiğini bir kez daha ispatlamıştır. İşçi fazlası iddiası ile işten çıkarılan bu arkadaşlarımızın suçu ilgili belediye yönetimi ile aynı değirmenden su çekmemekle beraber yine köleleştirilmiş bu zihniyetin beslendiği kaynaklara aidat ödememektir. Buradan ısrarla hatırlatıyoruz. Yargı kararları neticesinde haklarını gasp ettiğiniz bu insanların işini aşını iade edin. zira bu kararınız bu saatten sonra bir lütuf değil yargı kararının uygulanması olacaktır. Değerli basın mensupları sizlerin aracılığı ile Silopi belediye başkanı ve yetkililerine bir çağrıda buradan yapıyoruz. Arkadaşlarımızın hakları için anayasal sınırlar ve haklar çerçevesinde sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kişisel hırslarınız ve partizanlığınız neticesinde gerçekleştirdiğiniz hukuksal normlara toplumsal vicdana aykırı uygulamalarınız neticesinde adaletin verdiği kararın acilen uygulayınız” ifadelerini kullandı.

İşçilerin avukatı Kürşat Kaya ise şunları söyledi: “Silopi belediyesinde arkadaşlarımızı yerel seçimler sonrasında bazı asılsız iddialarla haklı nedenle fes edildiği iddia edilerek arkadaşların iş sözleşmeleri fes edildi. hizmet iş sendikasına üye bu arkadaşlarımız için bir hukuki süreç başlattık. Eylül’de başlattığımız bu hukuki süreç 4 ay gibi çok kısa bir sürede sonuçlandı. Arkadaşlarımızın iş sözlemleri haklı ve geçerli bir neden olmadan fes edildiği ve fesihlerin geçersiz olduğu ve arkadaşlarımızın işe aide edilmesi gerektiği yönünde yerel mahkeme kararını verdi. Bundan sonra biz bu hukuki sürecin takipçisiyiz. Arkadaşlarımızın iş sözleşmelerinin haklı bir neden olmadan geçerli bir neden olmadığını fes edildiğini iddiaların asılsız olduğunu ispatlamış olduk. İşe dönüş olmaması halinde eğer belediye işe dönüşleri kabul etmezse belediyeye çok büyük bir maddi yükümlülük içerisinde kalacak. Arkadaşlarımız 17 kişiler bize vekaleti olanlar. Bu arkadaşlara işe başlatmamam tazminatı, boşta geçen süre ücreti, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, içerde varolan yıllık izinler gibi diğer bütün işçilik alacaklarını ödemek zorunda kalacaklar. Halka hizmet etmesi gereken belediyenin bütün bu meblağlarını işçi arkadaşlara vermek zorunda kalacaklar. Tabi ki işçi arkadaşlarımızın bu paraları ödensin işçi alacağıdır ama önemli olan husus buradaki arkadaşlar bu işlerini eksiksiz yerine getiren arkadaşlardı. Yerel seçimler sonrası böylesine fesih durumu söz konusu olduğu için yine halkın parasını sırf çıkarları uğruna kullanmış olacaklar. Bu da tabi ki belediyemizin maddi üzerine bir ceza yük almasına neden olacaktır”

Açıklamanın ardından işçiler sessizce dağıldı.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |