Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

TAŞDELEN ŞEHİTLERİ ANILDI

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünde terör örgütü PKK mensupları tarafından 33 yıl önce gerçekleştirilen ve 14 vatandaşın şehit edildiği olayın yıl dönümü nedeni ile anma etkinliği gerçekleştirildi.

25 Şubat 2020  
 
tasdelen-sehitleri-anildi
 

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünde terör örgütü PKK mensupları tarafından 33 yıl önce gerçekleştirilen ve 14 vatandaşın şehit edildiği olayın yıl dönümü nedeni ile anma etkinliği gerçekleştirildi.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan; 23. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral İdris Acartürk, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ve İl Jandarma Komutanı Albay Tamer Bilacan ile birlikte Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünü ziyaret ederek 22 Şubat 1987’de 14 sivil vatandaşın ve 15 Mayıs 1992’de 30 askerin, Taşdelen köyünde bölücü terör örgütünün menfur saldırıları sonucu Şehit olan 44 Şehit için düzenlenen Anma Programına katıldı.

Program için köye gelişinde Vali Pehlivan ve beraberindeki heyeti Uludere Kaymakamı Ahmet Solmaz, 172. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Şenoba 48. Piyade Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Uludere İlçe Belediye Başkanı Sait Ürek, Uludere İlçe Jandarma Komutanı Alper Yılmaz, Şenoba Belde Belediye Başkanı Alihan Babat, Hilal Belde Belediye Başkanı Cafer Benek, Şehit, Gazi ve Güvenlik Koruculuları Konfederasyonu Başkanı Mehmet Güngör, Uludere Şehit Aileleri Dernek Başkanı Halil Altürk, Köy Muhtarı Ali Çetin, ailesinden 11 Şehit vermiş olan Güngür Cengiz, şehit yakınları, güvenlik korucuları ve köylüler karşıladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda yaşanan terör baskınları ve şehitlerimiz ile ilgili bilgiler verildi, Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Kompozisyon ve şiirler okundu.

Anma programında konuşan Vali Pehlivan, “Bu anlamlı gün vesilesiyle sözlerimin başında 33 yıl önce ve akabinde 1992 yılında şehit olan aziz kardeşlerimizi, vatandaşlarımızı, kahraman Mehmetçiklerimizi saygıyla yâd ediyorum. Allah onlara rahmet eylesin. Bu vesileyle ebediyete irtihal etmiş olan gazilerimize de Allah'tan rahmet diliyor, hayatta olanları şükranla anıyorum. Bu coğrafyada, Anadolu topraklarında çok şükür bin yıldır dimdik ayaktayız. Bu süreç içerisinde ecdadımız, milletimiz zorlu, meşakkatli mücadeleler verdi, vermeye de devam ediyor. Etrafı ateş çemberi bir coğrafya diyoruz ya, bu coğrafyada her medeniyet, her toplum, her ülke öyle kolay kolay ayakta duramaz. Çok şükür bizim milletimiz, bizim devletimiz bu topraklara geldiği günden bugüne, bin yıldır güçlü bir şekilde, dimdik ayakta durmayı başarmıştır. Birliği, beraberliği, bayrağı, devleti için zamanı geldiğinde gözünü kırpmadan canını feda etmeyi bildiği için bunu başarmıştır. Yola çıkarken ya Şehit olurum ya da Gazi demiştir. İşte Taşdelen köyümüzde yaşanan hadise. Bizim milletimiz evinde otururken dahi adeta nöbettedir. Ama maalesef bölücü terör örgütü menfur saldırılarıyla sözde kendi insanının hakkını, hukukunu savunuyor iddiasıyla, bu sahte görüntü altında en büyük zulmü, eziyeti de kendi vatandaşına vermiştir. Buna hakkı yoktur. Olmadığı içindir ki karşılığını misliyle almıştır. Ayakta duramamıştır, duramayacaktır. Bu mücadele o gün vardı, masum çocukları bile gözünü kırpmadan öldüren bu anlayış bu menfur terör örgütü bugün de milletimiz, devletimiz,mehmetçiğimiz, güvenlik korucularımız, polisimiz ve vatandaşlarımızdan hak ettiği karşılığı buluyor, bulmaya da devam edecektir. Biz birbirimize kenetlendikçe, omuz omuza durdukça onlar asla aramıza sızamayacaktır.

Burada çocuklarımız var, tören alanına gelirken bizleri karşıladılar. Onlar çocukluklarını yaşamayı hak ediyorlar. Onlar güvenli bir ortamda huzurlu bir gelecek kurmayı hak ediyorlar. Meslek sahibi olmayı, vatanları, memleketleri için çalışmak,üretmek istiyorlar. Bizim görevimiz hep beraber devletiyle, milletiyle bu gençlerimize güçlü yarınları tesis etmektir. İşte şehitlerimiz bize bunun temelini oluşturmuştur. Şehitlerimiz, Gazilerimiz, verdikleri cansiperane mücadelelerle ülkemizin önünü açmış, yolunu aydınlatmıştır. Hani şair diyor ya: 'Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!' Aziz milletimizin her ferdi, her vatandaşımız adeta bir güneştir. Şehit olduklarında belki bir güneş batıyor ama arkasında binlerce, milyonlarca güneş doğuyor. Bir ölüyor, bin var oluyoruz. Bir ölüyoruz, milyonlarca insanımız kenetleniyor. O zor günleri hatırlayan vatandaşlarımız var. Belki birkaç cümleyle ifade edilmeye çalışılıyor ancak yaşanılanlar çok acı, içimizi ilk günkü kadar acıtan hadiseler. Ama bu yaşanılanlar bizi birbirimize çok daha fazla yakınlaştırmalı, devlet-millet kaynaşmasını çok daha güçlü bir şekilde yarınlara taşımalıyız. Bugünkü tören de zaten bu anlayışın en güçlü göstergesi, en güçlü yansıması, en güzel fotoğrafıdır. Bu programdan haberdar olduğumuzda buraya koşa koşa geldik. Sizlerin böyle soğuk ve yağmurlu bir hava olmasına rağmen bir araya gelişinizden de güç aldık, 'Ne mutlu!' dedik. Bu mücadeleye geçmişte ortak oldunuz, bugün de beraberiz. Şükürler olsun ki devletimiz çok güçlü. Mücadeleyi birçok cephede bugün de devam ettirirken gücü milletinden, şehitlerimizden, gazilerimizden alıyor. Allah'ın izni,yardımı, milletimizin müşterek gayretiyle gelecek devletimiz için de milletimiz için de çok daha aydınlıktır. Çok daha müreffeh, çok daha güçlü yarınlar bizi beklemektedir, yeter ki birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim, her alanda çok çalışarak gayret sarf edelim. Nerede olursak olalım üzerimize düşen ne varsa en iyi şekilde yerine getirelim, güçlü geleceğe hep birlikte emin adımlarla yürüyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle tekrar aziz şehitlerimizi, değerli vatandaşlarımızı, kahraman mehmetçiklerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle yâd ediyorum. Allah onlara rahmet eylesin, bizlere de onların hatıralarına layık olmayı nasip eylesin. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

23. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral İdris Acartürk, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Şehit yakını Gürgün Cengiz ve Şehit, Gazi ve Güvenlik Koruculuları Konfederasyonu Başkanı Mehmet Güngör de programda günün anlam ve önemine dair birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Program kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere hediyelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |