Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

TİCARET BAKAN YARDIMCISI TURAGAY ŞIRNAK’TA TEMASLARDA BULUNDU

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi.

28 Şubat 2020  
 
ticaret-bakan-yardimcisi-turagay-sirnak’ta-temaslarda-bulundu
 

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve beraberinde Gümrük Turizm İşletmeleri (GTİ) Başkanı Arif Parmaksız, GTİ Genel Müdürü Ömür Çebeş, Habur İşletme Müdürü Vefat Şahin’i Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, il jandarma komutanı Tamer Bilecan, il emniyet müdürü Mustafa Emre Başbuğ karşıladı.

Valilik makamında süre Vali Pehlivan ile görüşen Turagay, yaptığı açıklamada, Türkiye için çok önemli bir kapı olan Habur Sınır Kapsını bir takım ziyaretlerde bulunduğunu belirterek, Sağlık konusunda ve koronavüris konusunda sağlık bakanlığımız her türlü girişimde bulunuyor. Bizde Ticaret Bakanlığı olarak her türlü desteği veriyoruz. Burada çalışan elemanlarımızın her türlü tehdide karşı korunması için dezenfeksiyon başta olmak üzere her türlü tedbiri aldık. Koronavüris tabii de tehdit oluşturuyor tüm dünya için. Türkiye’nin de sınırların adayanmış durumda. Ama bununla ilgilide Türkiye’de her türlü tedbir alınıyor. Riskin minimize etmesi için. Her şey sağlık bakanlığımız tarafından yerine getiriliyor. Bizde ilgili kuruluşlar olarak Ticaret bakanlığımız olarak elimizden gelen tedbirleri almak için gayreti gösteriyoruz. Başta çalışanlarımız olmak üzere, tüm milletimizi korumak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Habur sınır kapısında yıllık 9 milyar dolarlık bir ihracat yaptıklarını belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, “Habur sınır kapısı bizim için çok önemli bir kapımızdır. Irak bizim en önemli ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. Ticaretimizde çok önemli bir ortağımızdır. İhracatımızda üçüncü sırada, 9 milyar dolarlık bir ihracat yapıyoruz. 2.9 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz Irak’tan. Bu gün Habur Sınır Kapımız beş perondan çalışıyor. Senede Habur Sınır Kapımızdan 3 milyon 600 bin yolcu, 1,5 milyonda araç giriş çıkışı yapılıyor. Bu rakamlar yüksek rakamlardır. Bu rakamlarla birlikte kimi zaman tır parklarında da 15, 20 kilometreye varan kuyruklar oluşuyor. Bunlar tır parkı içinde duruyorlar ama tır parkın dışına çıkarttığımızda böyle kuyruklarla karşı karşıya kalıyoruz. Habur Sınır Kapımızı modernize ediyoruz. Şu an 5 olan peron sayımızı 9’a çıkaracağız. Günlük bin 500 araç işlem yaparken bununla birlikte 3 bine kadar çıkaracağız. Bu gün Habur Sınır Kapımızda yapmamız gerekenlere bakacağız. Irak bizim için çok önemli bir parktır. Biliyoruz aynı zamanda Irak ile yapılan ticaret Şırnak halkımız için ve Türkiye için çok önemlidir. Bu kapının etkin bir şekilde işletilmesi bizim temel önceliğimizdir. Bunun içinde elimizden gelen gayreti göstererek, yaşanan sıkıntıları çözüp, ticaretimizi daha da artırmak istiyoruz” dedi.

Uludere Gülyazı sınırında açılması düşünülen Sınır kapısı için sınırlarımızda kapı fazlalaştırma çalışmaların devam ettiğini ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, “Bu tek taraflı bir karar olmaz. Irak hükümeti ile görüşmemiz gereken bir husustur. Bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Şu an somut olarak atılan bir adım yok” diye konuştu.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve beraberindeki heyet Şırnak belediyesini ziyaretin ardından Habur Sınır Kapısında incelemelerde bulunmak üzere Silopi’ye geçtiler.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © Şırnak Olay Gazetesi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Şırnak Olay Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi Şırnak Olay Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz.
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   EĞİTİM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   MAGAZİN  |   KÜLTÜR SANAT  |