“BİR BİLENLE BİLGE NESİL”

Şırnak Genç Memur Sen Cizre Temsilciliğinin öğrencilere yönelik düzenlediği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi salon programında Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz öğrencilerle bir araya geldi.

19 Nisan 2018  
 
 

         Şırnak Genç Memur Sen Cizre Temsilciliğinin öğrencilere yönelik düzenlediği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi salon programında Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz öğrencilerle bir araya geldi.

         Şırnak Genç Memur Sen Cizre Temsilciliğinin Hükümet Konağı Konferans Salonunda düzenlemiş olduğu ve Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Bir Bilenle Bilge Nesil” programına öğrencilerde ilgi gösterdi.

         Programa Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Milli Eğitim Müdürü Şahan İke, Şırnak Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Abdullah Çatı, Genç Memur Sen Şırnak İl Başkanı Mehmet Selim Tepe, Cizre temsilcisi ve yönetimi, koordinatör öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

         Programın açılışında öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yapan Şırnak Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Abdullah Çatı, “Bu proje sadece atanmış değil aynı zamanda adanmış öğretmenlerimizin öncülüğünde, ortaöğretim düzeyinde okumalar yaparak genelde insanlık tarihinin birikimini, özelde ise medeniyetimizin mirasını sahiplenecek erdemli bir toplumun inşasında öncü nesiller yetiştirilmesini sağlayacaktır. Bugün ikincisi düzenlediğimiz “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesinin amacı Orta Öğretim çağındaki gençlere yönelik faaliyetler düzenleyerek; Tarih ve Manevi değerlerine bağlı, kişisel ve Sosyal yönden gelişmiş. Hayal gücü yüksek, lider olabilecek, akademi alanlarında ilgili ve yetenekli öğrencilerin; kendini ve çevresini doğru tanıması. Toplumsal hayata aktif katılan, kendi kültürel değerleri, örf ve adetlerine bağlı, sanat dallarına ilgi duyan,temel hak ve özgürlüklere saygılı,milletin ve bölünmez bütünlüğünü savunan.Hukuka bağlı,ilim irfan ve hikmet yolunda şuurlu bir gençlik yetiştirmek ve siz değerli öğrencilerimiz müspet davranışlar kazandırmaktır” dedi.

         Cizre Milli Eğitim Müdürü Şahan İke ise, Eğitim sistemi üzerinde içerisinde vakıflarımız, derneklerimiz, STK’larımız, Kurum ve Kuruluşlarımız var. Eğitim Bir Sen’de bu anlamda bu kurumlar gibi eğitim sistemine katkıda bulunan bir kurum ve kuruluşumuz ve aynı zamanda STK’mızdır. Bizler doğarken ve ölürken nefes alıyoruz ve bu iki nefes arasında sürekli eğitim içerisinde oluyoruz ve sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Bilim ve teknoloji hızla gelişiyor. Yani bilgiye ulaşmak o kadar çeşitleşip farklılaştı ki birilerimiz şuanda sizin yaptıklarınız gibi alıp o kitabın kokusunu hissederek bilgi almaya çalışıyor. Birilerimiz tablet üzerinden birilerimiz ise elindeki kitap üzerinden bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Kimimiz bunu hobi olarak yapıyoruz, kimimiz ise boş zamanlarını değerlendirmek için yapıyor. Kimimiz ise gerçekten bu işten nefes aldığı ve yaşam tarzı haline getirdiği için yapıyor. Ama her ne şekilde olursa olsun okumak kutsal bir eylemdir. Bu anlamda gençlerimizin kendini geliştirip, donatması lazım. Okuması lazım ve bilgiye muhakkak ulaşması lazım. Burası Evliyanın, Ulamanın ve Bilim İnsanının memleketi olan Cizre. Burası İsmail Ebul İz’leri, Ahmet Ciziri gibi çok değerli insanları yetiştirmiş bir yer. Yani bizim oraya dönmemiz lazım. O denemden bu döneme bakıldığı zaman şuana kadar çeşitli etkenlerden dolayı farklı tesirlerden dolayı hep engellendik. Hep nadasa bırakıldık. Nadasa bırakıldık ama sonrasında verimli olamadık. Dolayısıyla bu süreçli geride bırakarak sizden umudumuz, beklentimiz bu yolda ilerleyin. Çalışın, çabalayın, okuyun ve bilgiye ulaşın. Çünkü günümüz dünyası bunu gerektiriyor. Bu anlamda bu yolda bütün öğrencilerimize başarılar diler, öğrencilerimizin eğitimine katkı sunmak amacıyla bu programı organize eden Genç Memur Sen ve Eğitim Bir Sen yöneticilerine teşekkür ederim “diye konuştu.

         “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesinin Bilen kişisi olarak programa konuşmacı olarak katılan Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz,“Gençlik, Genç Nesil ve Gençliğin Toplum Hayatındaki Önemi” ile ilgili sunumunu yaptıktan sonra öğrenciler tarafından sorulan sorulara tek tek cevap verdi. Gençliğin tartışıldığı programın sonunda “Gençlik” konulu kompozisyon dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Akabinde programa konuşmacı olarak katılan Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’a Selahattin Eyyübü ve Kudüsün Yeniden Fethi kitabı hediye edildi.